SAÇ YAĞLANMASININ NEDENLERİ

0
2127
saçın yağlanma nedenleri

 

Saç derisinin sağlıklı ve elastik olması için saçın normal düzeyde yağlanması gerekir. Saç yağlanması birçok insanın problemlerinden biridir. Saçlar özellikle yapı gereği de yağlanabilir. Fakat aşırı yağlanma hijyen ve saç dökülmesine neden olur. Yağlanmayı harekete geçirme saç derisiyle oynanmasıyla da olabilir. Saç derisindeki yağ sağlayan bezler normalden daha fazla yağ üretiyorsa yağlanmaya sebep olur. Kalın telli ve kıvırcık saçlar daha çabuk yağlanır. Kıvırcık saçta, üretilen yağ saç tellerine eşit oranda yayılmaz. Hormon düzensizliği ile stres, kalıtsal etkenler çok etkilidir. Çevre kirliliği de büyük etkenlerden biridir. Saçı düzenli olarak yıkamamak da yağlanmaya sebep olur.

Saç yağlanmasını önlemek için dikkat edeceğimiz bazı durumlar ;

* Her saç tipine uygun şampuan vardır. Saç tipimize uygun şampuan kullanmalısınız. Ayrıca çok sıkta şampuan kullanmayın

* Saçlarla oynamak, gün içinde saçı çok fazla taramakta saçların yağlanmasına sebep olacağı için bunları yapmamaya özen göstermelisiniz.

* Saç bakım kremlerinin saç diplerine temas etmemesine özen göstermelisiniz.

* Saçlarınızı sıcak su ile yıkamamaya dikkat etmeliyiz. Sıcak su saç derisini kurutur ve bundan dolayı vücut daha çok yağ üretimi yapma ihtiyacı duyar. Duşta ılık suyla yıkanmaya özen göstermeliyiz.

* Saçlarınızı her gün yıkarsanız saç derinizde bulunan yağların da gideceği için vücut saçı nemlendirmek için yağ bezleri daha çok yağ üretmeye başlıyor. Saçlarımızı her gün şampuanlayıp yıkamamaya dikkat etmeliyiz.

* Saç şekillendirirken yüksek ısıdan kaçınmalısınız. Yüksek ısı saçın daha hızlı yağlanmasına sebep olabilir.

  • Aşırı yağlı ürün tüketimi de saçı yağlandırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here