Saçın Uzamasına Yardımcı Olan Vitaminler

0
2567

Sağlıklı bir saç ayda ortalama 1 cm uzamaktadır. Saçlarınız uzamıyor veya az uzadığını hissediyorsanız bu sizin yeterli vitamin almadığınızı göstermektedir. Vitaminlerin çoğu saçlarımız etkisi vardır ama bazı vitaminler daha fazla etki etmektedir. Bu vitaminlerinde doğal yiyecekleriniz ile aldığınızda daha fazla etki göstermektedir. Vitaminler arasında en fazla saçların uzamasına yararlı olan vitamin C vitaminidir. Bu kış mevsiminde bolca tüketebileceğimiz C vitaminini iyi değerlendirmeliyiz.

C vitamini saça etkisi kesin olarak kanıtlanmış bir vitamindir. C vitamini sadece saç ile sınırlı olamayıp birçok kozmetik ürününde kullanılmaktadır. Cildin yenilenmesinde Bunların haricimizde vücudumuza da bu kış mevsiminde çok yararı vardır. C vitamini saçınızın rengini korumasına ve saç derisinin havalanmasına yardımcı olur. C vitamine eksikliği ciltte ve saçta kuruluğa, saçların soluklaşmasına ve saçların zayıflayarak kırılmasına neden olmaktadır. C vitamini  kadınlar için 75 mg, hamile kadınlar için 85 mg, emziren kadınlar için 120 mg günlük tüketerek vücutların ihtiyacını karşılayabilirler.

E vitamini kandaki oksijen miktarını artırarak saç derisine giden kan miktarını arttırır. Hatta yeni saç çıkmasına yardımcı olur. E vitamini badem, fıstık, fındık, ayçiçek yağı, soya ve mısır yağında bulunmaktadır.

A vitamini saç diplerindeki yağ miktarını dengeleyerek sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır. A vitamini en çok yumurta sarısı, patates ve ıspanakta bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here