Yüzünüzü Ne Sıklıkta Yıkamalısınız Bir Dermatoloğa Sorduk

0
627
Yüzünüzü Ne Sıklıkta Yıkamalısınız Bir Dermatoloğa Sorduk
Yüzünüzü Ne Sıklıkta Yıkamalısınız Bir Dermatoloğa Sorduk

Yıkamanın harikalarını keşfettiğimizde yedinci sınıftan beri her gece ve gündüz yüzümüzü yıkıyoruz. Ancak TBH, bunun gerçekten yeterli olup olmadığını hiç düşündünüz mü? Bu yüzden bir dermatoloğa sormaya karar verdik.  Günde iki kez yıkanmasını belirtti. Ancak hikayede bundan daha fazlası var. İşte cilt bakımı ritüeli hakkında söylenmesi gereken her şey.

YÜZÜNÜZÜ NE SIKLIKLA YIKAMALISINIZ?

Welp, günde bir kez rutinin yeterli olmadığı ortaya çıkıyor. Yale Üniversitesi’nde bir dermatolog ve doçent klinik profesörü olan Dr. Mona Gohara, ideal olarak, yüzünüzü günde iki kez yıkamanız gerektiğini söylüyor. “Neden? güne başlarken ve gün bitiminde yüzde biriken her şeyin temizlenmesi için diye açıklıyor. Tamam, mantıklı.

YÜZÜNÜZÜ SABAH MI YOKSA GECE Mİ YIKAMAK DAHA İYİ?

Yüzünüzü günde bir kez yıkamayı tercih ederseniz, kesinlikle anlıyoruz. Çok büyük bir güçlük olabilir. Bu durumda, en azından geceleri yüzünüzü yıkadığınızdan emin olun, diyor Dr. Bunun nedeni, gecenin cildimizin kendini yenilediği zamandır ve yatmadan önce yüzümüze retinoidler ve peptidler gibi aktif maddeler koymak en iyisidir. “Cilt bakım ürünleriniz temiz cilt üzerinde daha etkili olacak çünkü birikme veya aşırı yağ nedeniyle engellenmeyecekler diye açıklıyor.

BAZI CİLT TİPLERİNE SAHİP KİŞİLERİN YÜZLERİNİ DİĞERLERİNDEN DAHA FAZLA YIKAMASI GEREKİR Mİ?

Yağlı bir cildiniz varsa, yüzünüzü daha sık yıkamanız gerektiğini düşünebilirsiniz, ancak aslında durum bu değil, diyor Dr. “Sabah akşam doğru ürünle yıkamak herkes için işe yaramalı. Doğru üründen bahsetmişken …

YÜZ TEMİZLEYİCİDE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Dr. Gohara, pH açısından nötr temizleyiciler için gözünüzü dışarıda tutun. Bunlar, cildinizin doğal pH’ını bozmayacak formüllerdir. Bununla uğraşırsanız, kızarıklık, kuru lekeler ve çatlaklar riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bir temizleyicinin pH nötr olup olmadığını anlamanın kolay bir yolu mu? Dr. Gohara, ya pH dengeli ya da sabun içermediğini söyleyecek (sabunların pH’ı yüksek olduğu için).

Ayrıca sülfat içeren temizleyicilerden de kaçınmak gerekmekte çünkü uçucu yağların cildini soyuyor ve koruyucu bariyerini bozuyorlar. SLS (sodyum lauril sülfat anlamına gelen) içermeyen bir şişe arayın.

pH nötr, SLS içermeyen ve günde iki kez kullanım için yeterince hassas olan ürünler tercih edilmeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here